ניהול משאב המים

ניהול משאב המים

על בסיס מקורות המים הטבעיים והחלופיים, "מקורות" מנהלת ומתפעלת את המשאבים ומערכות
המים באופן אינטגרטיבי ומתוך ראייה לאומית, כלל מערכתית.  האתגר הגדול שבפניו עומדת  "מקורות" בניהול נכון ואחראי של משק המים בישראל הוא בקרה על הביקוש למים מחד, ומציאת
חלופות לאספקת מים שייתנו את המענה המיטבי לצריכה, בכל עת ותנאי, מאידך.           
     
כדי להבטיח אספקת מים איכותית, בטוחה, סדירה ואמינה למשתמשים המגוונים ולצרכים הרבים, מפעילה "מקורות" באופן אינטגרטיבי 9 מרכזי פיקוד ובקרה. אותם מרכזים שולטים  מרחוק ובזמן אמת על כ-3,000 מתקנים בו זמנית, בהם קידוחים, תחנות שאיבה, ברֵֵכות אגירה וקווי מים. זאת באמצעות מערכות ממוחשבות טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות תפעול יעיל, גמיש וחסכוני באנרגיה.
      
מרכזי הפיקוד והבקרה קולטים מדי יום מאות אלפי נתונים מהשטח, המשקפים את תמונת המצב של האספקה, איכות המים וביטחון מים - הן ברמת המתקן הבודד והן ברמת כלל המתקנים. בנוסף, מסוגלות המערכות להתריע על מצבים חריגים ועל ידי כך לאפשר טיפול מיידי, 24 שעות  ביממה 7 ימים בשבוע. 
       

 ל"מקורות" גם מערכות מקומיות המאפשרות תפעול אוטומאטי ללא "התערבות" של מרכז הפיקוד.
 בשעת הצורך מאפשרות המערכות למרכז הבקרה "להתערב" מרחוק בתפעול השוטף, על  ידי התחברות מאובטחת ומקוונת ממרכז הבקרה. שליטתה התפעולית הגבוהה של "מקורות" מתבטאת ביתר שאת בשיעור הפחת השנתי הנמוך של המים שהיא מספקת במהלך השנה. שיעור זה הינו נמוך מאוד ועומד על פחות מ-3%.           
      
כמו כן פיתחה "מקורות" מודלים חכמים לתפעול אופטימאלי של מערכות אספקת המים במדינה. המודלים, אשר משפרים עוד יותר את יכולת ניהול ואספקת המים, כוללים:

 

• אופטימיזציה בתכנון התפעול השנתי
• תפעול אופטימאלי של מערכת אספקת המים בזמן אמת
• תכנון תפעול אופטימאלי של מפעלי מי קולחים לחקלאות
• תכנון ובקרת הלחצים במערכת האספקה וכפועל יוצא מכך - הקטנת דליפות ושיעורי פחת המים בעקבות הביקוש הגובר למים "מקורות" מפתחת כל העת מודלים להבטחה ולשיפור אמינות ואיכות אספקת המים.

הקבוצה מתבססת על ניסיונה, יכולותיה והידע העצום שברשותה ב-100 מגה-הפרויקטים שהיא מבצעת במקביל ברחבי ישראל.