מרכז חדשנות ומו"פ

באנר של מרכז חדשנות ווטק
מרכז חדשנות ומו"פ

תמיכה "מקורות" היא חברת מים בעלת ידע, יכולות וניסיון של למעלה מ-80 שנים בתפעול מערכת מים מורכבת ומאתגרת, הכוללת אספקת מים במגוון איכויות ממקורות מים שונים וייחודיים. על בסיס מערך זה הקימה "מקורות" בשנת 2004 את ®WaTech

- המרכז ליזמות ומחקר בתחום המים. המרכז נועד לתת מענה לאתגרי המים בארץ ובעולם, באמצעות איתור ופיתוח טכנולוגיות המים של המחר וביצוע מחקר מעשי. המחקר מבוצע במערך התפעולי של החברה ובארבעת מרכזי המו"פ העומדים לרשותה. במרכז ®WaTech מאמינים במציאת פתרון לבעיות באמצעות שיתוף פעולה ועבודה מול גורמים שונים בתעשיית המים הישראלית והבינלאומית: חברות הזנק (סטארט-אפ) וחברות בוגרות, מכוני מחקר ואוניברסיטאות, חממות טכנולוגיות, משקיעים וקרנות הון סיכון. כמו כן מבוצעים מחקרים מעשיים מסוימים גם באופן עצמאי על ידי אנשי המקצוע במקורות. בנוסף לקידום פעילות חדשנות ומחקר, אחראי ®WaTech לפיתוח פטנטים ורישומם כקניין רוחני של "מקורות", ולביצוע פעילות מידענות וניהול ידע להעשרת הידע המקצועי העומד לרשות קבוצת מקורות.  

 

 להלן פירוט תחומי פעילותו של מרכז WaTech

 

 

יזמות ושיתופי פעולה עסקיים

 

 ®WaTech מסייע במספר דרכים לקידום טכנולוגיות חדשניות המפותחות על ידי חברות הזנק וחברות בוגרות:

 


• אתרי ניסוי מגוונים - התשתיות הטכנולוגיות המתקדמות של "מקורות" מאפשרות  שימוש נרחב באתרים לביצוע מחקרים בשלב האלפא ובשלב הביתא. המחקר משולב במערכת התפעולית על מקורות, המאפשרת בחינה אמיתית של ביצועי הטכנולוגיה הנבדקת. הפיילוט מהווה שלב חשוב בפיתוח המוצר לאחר שיעילותו הוכחה במעבדה.ניתן להעמיד לרשות המחקר מגוון רב של אלמנטים לתפעול מערכת אספקת המים כגון: מתקני התפלה, מט"שים, קידוחים, צנרת, ציוד מכאני. כמו כן קיימת האפשרות לעשות שימוש בנתוני מערכת הסקאדה של מקורות לצורך פיתוח מוצרי תוכנה חדשניים.

 

• שותפות בתכנון - הצוותים המקצועיים ב"מקורות" הם בעלי ניסיון רב וידע עדכני בכל הנוגע לניהול משאבי מים וטכנולוגיות מים ובעלי היכרות טובה עם תעשיית המים העולמית ודרישות השוק. אנשי מקצוע אלה מסייעים ליזמים לבנות תוכנית ניסויים מסודרת לבחינת הטכנולוגיה החדשנית, בפיתוח המוצר, ובחירת האפליקציות הנכונות עבורו.

 

• אספקת תמיכה וניתוח טכנולוגיים - השותפים זוכים לתמיכה וליווי מלאים של צוותי "מקורות" הכוללים מהנדסים בעלי ראייה מרחבית אודות התחום הנחקר ואנשי שטח בעלי היכרות מעמיקה עם אתר הניסוי הספציפי, אשר מסוגלים לתפעל את הניסוי תוך שילובו בשגרת עבודתם, כמו כן ניתן לעשות שימוש בתשתיות מעבדות החברה ואף לבצע ניסוי מעבדתי שלם במידת הצורך.

 

• פיתוח עסקי – למרכז ®WaTech שותפים עסקיים וקשרים בינלאומיים לא מעטים. הפעילות כוללת גם סיוע בהשגת גישה לשווקים עולמיים, הון ושותפויות אסטרטגיות

 

• מתן תוקף (ואלידציה) - מומחי התוכן ב"מקורות" בודקים את תקפות הטכנולוגיות בניסויי אלפא, בטא או בניסויי מעבדה. בסיום הבדיקה, במידה והטכנולוגיה הוכחה כיעילה, "מקורות" - שהינה חברת מים מוערכת בעולם - מספקת לחברת ההזנק דוח מסכם המאמת את יעילות הטכנולוגיה ובכך פותח לפניה את הדרך להמשך מסחור המוצר.

                                                                                                  
• מימון:  מרכז ®WaTech בעל יכולת לסייע באופן חלקי במימון הניסוי.

 

יצוין כי במהלך השנים נבחנו ב- ®WaTech למעלה מ-1,000 הצעות למיזמים ולפרויקטים בתחום טכנולוגיות המים ובוצעה התקשרות עם כמה עשרות חברות הזנק. במסגרת זו מעמידה כאמור "מקורות" את מתקניה המשוכללים לניסויי אלפא ובטא, כאשר בכירי המומחים של החברה בדיסציפלינות המים השונות שותפים לתכנון ולפיתוח המיזם. מחויבותה של "מקורות" מתבטאת הן בהשגת התוצאות המקצועיות הטובות ביותר והן בהשגת המינוף העסקי הנדרש, באמצעות הגורמים הרבים עמם היא קשורה.

 

 

מחקרים יישומיים

 

באמצעות מרכז ®WaTech מקיימת "מקורות" כ-40 מחקרים יישומיים בשנה, במטרה לקדם את הידע ולאתר טכנולוגיות מים חדשות. המחקרים מבוצעים תוך שיתוף פעולה בין צוותי המחקר של "מקורות" לבין מוסדות אקדמיים מובילים בארץ ובעולם. בארץ משתפת "מקורות" פעולה עם "הטכניון" בחיפה, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בן-גוריון, האוניברסיטה העברית בירושלים וגופי מחקר נוספים. בעולם משתפת הקבוצה פעולה עם מוסדות אקדמיים ידועים, קרנות מחקר בין-לאומיות וחברות בעלות שם בתחומן. ניתן דגש למינוף תקציבי המחקר העומדים לרשות חברות ההזנק וחברת "מקורות" על ידי שימוש בפלטפורמות השונות להשגת תמריצי מחקר כגון תוכניות המדען הראשי, תוכנית המחקר של האיחוד האירופאי וקרנות מחקר בילטראליות. בתהליכי המחקר המשותפים באים לידי ביטוי מוקדי הידע של "מקורות", בכללם ארבעה מרכזי מו"פ (מחקר ופיתוח) מתקדמים: "אתר אשכול" שבבקעת בית נטופה - לחקר מים עיליים, מעבדות ומכשור אנליטי; "אתר השפד"ן" שבראשון לציון - לחקר שפכים, קולחים ומים מושבים; "אתר מתקן התפלה אשדוד" – לחקר התפלת מי ים ו"אתר סבחה" שבאילת - לחקר התפלת מים מליחים ומי ים.

 

הגשת הצעה לשיתוף פעולה 

 

היזמים, חברות סטארט-אפ, חברות בוגרות וגופי מחקר ואקדמיה שעוסקים בפיתוח טכנולוגיות מים,  מוזמנים לפנות לWaTech ולהציע פתרונות חדשניים למחקר ולפיתוח משותפים, בדרך להטמעתם המסחרית המלאה. כדי להגיש בקשה לבחינת שיתוף פעולה עם  WaTech יש לשלוח את החומרים הבאים:

 

* הסברים וחומר טכני מקיף אודות הטכנולוגיה והרעיון המוצע  

 

* הסבר אודות סטאטוס הפעילות הנוכחי: באיזה שלב פיתוח מצוי המוצר, הוכחות היתכנו ראשוניות, תוצאות, דוחות וכל חומר רלוונטי אחר

 

* מסמכים המצביעים על החדשנות הטכנולוגית    

 

* תוכנית עסקית, סקר שוק ו/או תיאור פלח השוק הפוטנציאלי אליו פונה הטכנולוגיה    

 

* פרטים על שיתוף הפעולה הדרוש מ"מקורות" ושלבי העבודה העיקריים המצופים 

 

* פרטים אודות החברה ואנשיה    

 

כדי לקדם את הבקשות מומלץ להדגיש בפנייה את החידוש שבטכנולוגיה המוצעת בהשוואה לטכנולוגיות קיימות וכן רלוונטיות הפתרון המוצע לפעולות היומיומיות המתבצעות ב"מקורות".

 

את החומרים יש לשלוח באופן מרוכז ל-WaTech


כתובת דוא"ל:  m-yazamut@mekorot.co.il

 

יחידת  ®WaTech

טל: 073-3521894/7