אתר היסטורי "דיזל חולדה"

אתר מים לירושלים

מיקום

בין קיבוץ חולדה למזכרת בתיה (כביש 411).

 

הביקור

דמיינו עיר נצורה, הצמאה למים חיים, כשברקע קולות מלחמה בלתי פוסקים.  מציאות קשה זו שררה בירושלים במהלך מלחמת השחרור והביקור שלכם ב"אתר חולדה" יחזיר אתכם לראשית מאבקה של מדינת ישראל בכלל, ושל ירושלים בפרט, לתקומה ולעצמאות. כאן תצטרפו למעשה למסע בעקבות המים לירושלים. המסע מתחיל בקו המנדטורי- הקו הראשון לירושלים שפעל משנת 1936 עד מלחמת השחרור, אז פוצץ הקו והעיר נותקה ממים. במבצע נועז והרואי  הניחה מקורות את "קו השילוח", כדי להציל את ירושלים הנצורה מצמא ולחזק את עמידתם של התושבים. באתר מים לירושלים תבקרו  בתחנה  תת קרקעית שבה נמצא  מנוע  דיזל היסטורי, תחנה זו שהיא בין תחנות המים הראשונות שאפשרו את אספקת המים לעיר אחרי מלחמת השחרור –יחד עם תצפית משולטת , תמונות ומוצגים היסטוריים מתעדים את המאמצים הבלתי פוסקים של "מקורות" לספק מים לירושלים בכל זמן ובכל מצב, לאורך השנים. במקום יש גם חורשת הנצחה מוצלת.

 

עוד כמה דברים שכדאי שתדעו...

בקיץ של שנת 2000, כחמישים שנה לאחר הפעלתו של " הקו השני לירושלים", יצאה קבוצת עובדים של "מקורות" לבקר באחד מהבונקרים שנותרו משלביו הראשונים של הקו. לאור פנסים גילתה הקבוצה כי תחנת דיזל-חולדה ההיסטורית, ששימשה את קו המים בימיו הראשונים, נשתמרה בשלמותה! באותו רגע התקבלה ההחלטה להקים במקום אתר מבקרים לתיעוד המאבק להובלת המים לירושלים ולשימור סיפורה של תחנת הדיזל ההיסטורית.

 

לתיאום ביקור: טלפון 03-9388961

 

• הביקורים מתקיימים לקבוצות בלבד, בתיאום מראש.

• בחגים מתקיימים סיורים  לקהל הרחב, בהתאם לפרטים בעמוד "פעילות בחגים".

• הביקורים מותנים במספר המשתתפים.

 



הגעה:
לבאים ממזרח (מכיוון ירושלים):  מכביש 3 פונים בצומת חולדה מערבה, אחרי קיבוץ חולדה עוברים מתחת לגשר הרכבת , האתר נמצא משמאלנו (מדרום לכביש) אך בשל הקו הלבן הרצוף מתקדמים עוד כ-40 מטר, פונים ימינה בדרך עפר וחוזרים לכיוון ממנו הגענו (בזהירות) ואחרי כ-40 מ' פונים ימינה ונוסעים עד שמגיעים לדיזל חולדה-אתר "מים לירושלים" הנמצא מימין.(משמאל- מוקמת התחנה של המערכת החמישית לירושלים).
לבאים ממערב (מכיוון רחובות):מכביש 40 פונים בצומת עקרון מזרחה, עוברים את: מזכרת בתיה, מסילת ברזל, גשר של כביש 6 ואחריו יש שילוט חום המפנה לתחנת חולדה על שם שמואל קנטור אחרי השלט פונים ימינה ונוסעים עד שמגיעים לאתר דיזל חולדה הנמצא מימין.
ניתן לשים בwaze  : אתר מקורות מים לירושלים