מרכז מבקרים אתר אשכול

 

מרכז המבקרים של מקורות מתאים עצמו לימי הקורונה, עם סיור דיגיטלי חדש  דרך הזום.

 

הפעילות מחולקת לשני ביקורים מקוונים נפרדים הכוללים סרטונים, חידון, ראיונות עם עובדי חברת "מקורות"     והסברים על ידי מדריך.

 

הסיור הראשון באתר "ספיר" - תחנת השאיבה הראשונה  של המוביל הארצי הנמצאת על שפת הכינרת.

בביקור נגלה איך שלוש יחידות שאיבה ענקיות הפועלות מאז 1964 בתחנה החצובה בהר שואבות מים מהכינרת ומעלות את מי הכנרת ממפלס הנמצא כ- 210 מטר מתחת לפני הים אל גובה של 44 מטר מעל פני הים לעבר התעלה הפתוחה של המוביל הארצי.

 

סיור נוסף שאנחנו מציעים- הוא  במפעל הסינון המרכזי שבאתר אשכול, אחד מהמפעלים הגדולים והמורכבים מסוגו בעולם.

מפעל הסינון אחראי על שיפור איכותם של מי הכנרת המסופקים לרחבי הארץ. בואו לשמוע איך  משלבים טכנולוגיות, שיטות הנדסיות ותהליכי תפעול מתקדמים ביותר על מנת קבל בתום תהליך הסינון מי שתייה העומדים בתקנים המחמירים ביותר. 

 

משך כל ביקור מקוון הוא כ-40 דקות.

הביקורים מתאימים  לקבוצות מאורגנות, משפחות, חיילים, סטודנטים, ובתי ספר מכיתה ד' ומעלה.

 

לתיאום ביקור השאירו פרטים בטופס לחצו כאן

או פנו אלינו באמצעות מייל  adavidson@MEKOROT.CO.IL

או טלפון 04-6500664

 

 

מרכז מבקרים אשכול

 

חוויה רב - חושית

 

מיקום:
מול קיבוץ חנתון.


הביקור:
בואו לחוויה רב-חושית במרכז המבקרים החדש של "מקורות" באתר אשכול. באתר מטופלים המים הנשאבים מהכנרת לצורך שיפור איכותם לפני שהם מוזרמים במערכת צינורות סגורה לכל הארץ, באמצעות "המוביל הארצי". הביקור מתחיל במיצג מרהיב של מים, אורות, צבעים וצלילים, בשילוב הסבר מרתק על  מקורות המים בישראל ועל דרכי הטיפול בהם כדי לספקם לכל רחבי ישראל באיכות מי שתייה מעולה. אחרי ש"תלגמו" מהמיצג ומהסקירה, מחכה לכם משחק טריוויה מאתגר, שבו תהפכו לעובדי "מקורות". כחלק מהמשחק תספקו מים איכותיים לתושבי המדינה בעזרת מכשירי קשר, מסכי מגע ועוד.  הסרט שיוקרן בהמשך ממחיש את מה שעשיתם קודם לכן:  את התהליך שעוברת טיפת המים מהכנרת, ממי התהום או מהים - עד שהיא מגיעה לברזי הבתים. להשלמת החוויה מתקיים ברחבי האתר סיור רגלי או ממונע על רקע נופיה המרהיבים של בקעת בית נטופה.


ועוד כמה דברים שכדאי שתדעו...
"מרכז אשכול", הממוקם באתר אשכול  של "מקורות", מסמל טכנולוגיה, חדשנות וקִדמה. באתר נמצא גם "מפעל הסינון המרכזי", אחד מהמפעלים הגדולים והמורכבים מסוגו בעולם. הוא משפר עוד יותר את איכותם של מי הכנרת המסופקים לרחבי הארץ ומשלב טכנולוגיות, שיטות הנדסיות ותהליכי תפעול מתקדמים ביותר. בתום תהליך הסינון מגיעים מי הכנרת לרמת צלילות העומדת בתקנים המחמירים ביותר. סטנדרטים אלו מציבים את ישראל בשורה הראשונה של מדינות העולם המערבי מבחינת הטיפול במי השתייה.

 

שעות הפעילות 9:00 – 17:00 (סיור אחרון בשעה 16:00)
משך הסיור כשעה.

 


אתר היסטורי "ספיר"

 

מיקום:
צפון-מערבית לחוף הכנרת (כביש 90), צפונית מערבית לכנרת, על כביש 90, בפניה לחוף חוקוק


הביקור:
הביקור במקום הוא חוויה מופלאה הודות לסיפורים המרתקים שתשמעו בו על הקמתו של "המוביל הארצי" ומערכת אספקת המים לאורכה ולרוחבה של ישראל. סיפורים אלה מלווים בדגם-חתך של "המוביל הארצי" וסרטים. בהמשך, תוכלו לראות "סרט" נוסף, שכמוהו, קרוב לוודאי, טרם ראיתם: תחנת שאיבה חצובה בהר, שבה שלוש יחידות שאיבה ענקיות הפועלות משנת 1964. כפי שתראו, התחנה כוללת יחידת שאיבה רביעית שהחלה לפעול בשנת 1992 ומשמשת גיבוי להבטחת אמינות אספקת המים. בעקבות שינוי בתפיסה הביטחונית, נמצאת יחידת משאבה זו במבנה בטון מחוץ לתחנה. אותן משאבות ב"אתר ספיר" שואבות את מי הכנרת ומעלות אותם לגובה של 250 מטר, שזה כמו להעלות את המים במעלית לגובה של למעלה מ-80 קומות!
אחרי הביקור באתר תוכלו לתת קפיצה קטנה למצפור צ'רה, הצופה לנוף יפהפה של נחל עמוד. כאן תראו את הגיחון (צינורות בצורת U) שהניחה "מקורות" בנחל במבצע שכמו לקוח מסרטי מתח, ותבינו איך חוצים המים את הנחל בעומק של כ-150 מטר ועולים לגדה השנייה על פי חוק הכלים השלובים.


עוד כמה דברים שכדאי שתדעו...
אתר "ספיר" הוא המקום שבו מתחיל מסעם הגדול ביותר של המים בישראל – המסע מאגם הכנרת למרכז הארץ ולדרומה. האתר מציג נקודת מבט היסטורית ועכשווית על מערך שאיבת המים מהכנרת, על מערכת אספקת המים הארצית ועל השפעתו ותרומתו של גדול מפעלי המים במדינה, "המוביל הארצי", לקיומם של החיים והירוק בישראל.


שעות הפעילות 10:00 – 16:00(סיור אחרון בשעה 14:30)
משך הסיור כשעה וחצי .


הסיורים נערכים ללא תשלום בתיאום מראש והצגת תו ירוק (מחזיקי תעודת מתחסן/מחלים)
מוגבל לקבוצות עד 10 מבקרים

 

רוצים לבקר? חייגו: 1-800-250-270


פרטים על רכז הנגישות:
אם במהלך הגלישה באתר נתקלתם בבעיה בנושא נגישות, או לכל שאלה או הבהרה בנושא נגישות לאנשים עם מוגבלות, ניתן לפנות לרכז נגישות בחברת מקורות:

למידע על נגישות פיזית במרכזי המבקרים לחצו כאן

 

• רכז נגישות אלי מלמד

• דוא"ל: emelamed@MEKOROT.CO.IL

• טלפון: 073-3521768