מערכת מים השנייה לחיפה

מערכת המים השנייה לאזור חיפה והקריות - קו "אשכול-סומך"

כדי לתת מענה להתפתחות האורבאנית באזור חיפה והקריות, מבצעת קבוצת "מקורות" את הפרויקט "אשכול-סומך" – מערכת מים שנייה לאספקת מים לאזור.
בשל הגידול באוכלוסייה, פיתוח החקלאות והתעשייה באזור, צפוי כי הקו הקיים לא יעמוד בדרישות לאספקת מים.

מדובר באחד מפרויקטי התשתית המרוכבים ביותר שנבנים בתחום המים בישראל. הפרויקט כולל, בין היתר, הקמת מאגר מי שתייה מהגדולים בארץ, בנפח 215 אלף מ"ק. המאגר יגדיל את אמינות אספקת המים לאזור הן בשגרה והן בחירום.
עלות הקמת המערכת כ-250 מיליון ₪.


את הקו הראשון הקימה "מקורות" בשנות ה-50 של המאה הקודמת. מדובר בקו מים עשוי בטון, בקוטר "48, שנועד להעביר מים ממעיינות הגליל המערבי לכיוון חיפה, הקריות והעמקים, במטרה לאפשר הקמת התיישבות וחקלאות בעמק יזרעאל.

במהלך השנים השתנה ייעודו של הקו ומתחילת שנות ה-60 הוא החל לספק מים מ"המוביל הארצי" לכיוון חיפה והגליל המערבי.

כאמור, בעקבות התפתחות האזור, הקו כבר לא מספק את הצריכה הנדרשת ובימים אלה מקימה "מקורות, את המערכת השנייה לאספקת מים לחיפה, אשר תחליף את הקו הישן. הקו החדש הינו בקוטר "60, הוא עשוי מפלדה והקמתו נעשית בסטנדרטים גבוהים ביותר ותחת אתגרים הנדסיים ונופיים מאוד מורכבים. תוואי הקו עובר ברובו בשטחים בעלי רגישות נופית גבוהה: לאורך נחל ציפורי, בקרבת מעיינות פעילים ובסמיכות לאתרים ארכיאולוגים.

"מקורות", המייחסת חשיבות רבה לשמירה על ערכי הטבע והנוף, משקיעה מאמצים ומשאבים רבים בשלבי התכנון והביצוע כדי לא לפגוע באיכות הסביבה, הכוללים, בין היתר, ביצוע מנהרה באורך 450 מטר, שיקום נופי וכד'.


מערכת מים ראשית זו תעביר כמויות מים גדולות יותר לאזור ותקדם את אפשרויות הפיתוח באזור והרחבת יישובים, תאפשר הזרמת עודפי מים ממתקן התפלה שיוקם בגליל המערבי לכיוון "המוביל הארצי" ותספק לעיר חיפה מים מותפלים גם מדרום הארץ.


בנוסף, במסגרת הפרויקט נשקלת האפשרות לנצל את עודפי הלחץ שמתקבלים מהעברת המים מ"המוביל הארצי" להפקת אנרגיה ירוקה, באמצעות טורבינה שתותקן ותייצר חשמל בכמות שנתית של כ-4 מיליון קווט"ש.

 

 העתקת עצים

העתקת עצים