WaTech® 2017

בשביל טכנולוגיות מים מתקדמות צריך "מקורות"!

קבוצת "מקורות" מקדמת את טכנולוגיות המים של המחר. באמצעות ®WaTech - המרכז ליזמות ולטכנולוגיות מים של "מקורות", מבצעת הקבוצה מגוון רחב של פעולות, לרבות שיתופי פעולה עם יזמים שונים בארץ ובעולם, ביניהם חברות הזנק (סטארט-אפ) וחברות בוגרות, גורמים אקדמיים מובילים, משקיעים וקרנות הון סיכון. במסגרת זו מעודדת הקבוצה את החדשנות הטכנולוגית והידע המקצועי בתחום המים, ומהווה חממה לפריצת דרך בפתרונות המים.


מבין שיתופי הפעולה שמקדמת "מקורות" באמצעות ®WaTech :

 

מערכת חיישנים להגנה על קווי המים

 

הצורך: קבוצת "מקורות" מתמודדת עם תופעות של גניבות מים, חבלה מכוונת בצנרת, פגיעה בשוגג כתוצאה מעבודות המתבצעות בסמוך לקווי המים ועוד. תופעות אלה גורמות לשיבוש אספקת המים הסדירה ולהסבת נזק תפעולי וכלכלי למשק המים.

 

המשימה: ניטור צנרת המים למניעת חבלות וגניבת מים.

 

הפיתרון: לצורך הגנה על קווי המים משתפת "מקורות" פעולה, באמצעות מרכז WaTech®, עם "אלביט מערכות אבטחה", שפיתחה את מערכת I-PASS. המערכת מושתתת על הפיכת כל סיב תקשורת סטנדרטי לחיישן רב עוצמה לגילוי איומים. בכך היא מאפשרת לאכּן ולהתריע בזמן אמת מפני סוגים שונים של איומים. בנוסף מאפשרת המערכת גילוי כל התרחשות המתקיימת בסמוך לקו מים - תנועת הולך רגל, נסיעה של רכב לאורך קו מים, חציית קו מים, חפירה באמצעים שונים (ידני או ממוכן) וכד'.

 

התוצאה: פריצת דרך טכנולוגית בתחום ההגנה על קווי המים של "מקורות", הפרוסים לאורך קילומטרים רבים, בעלות נמוכה ביחס לתועלת הגבוהה. פריצת הדרך הטכנולוגית תמשיך ותשדרג משמעותית את מכלול אמצעי האבטחה והתחזוקה של "מקורות" לטובת משק המים בישראל.

 

תפעול מפסקי מיתוג מתח גבוה באמצעות "משקפיים חכמים"

 

הצורך: קבוצת "מקורות" מתפעלת בו-זמנית אלפי מתקני מים. בכל מתקן קיימים עד 10 מפסקי מיתוג מתח גבוה, המגיעים מיצרנים שונים ובדגמים שונים. עקב המגוון הרחב של המפסקים אופן תפעולם אינו אחיד ומחייב עבודה בידיים פנויות, בהתאם לנהלים כתובים ובהתאם להוראות הבטיחות, שהן מעל הכול. תפעול באופן זה גורם לאיבוד זמן יקר.

 

המשימה: יצירת סטנדרטיזציה טכנולוגית בתפעול מפסקי מתח גבוה, לצורך העלאת היעילות ושיפור איכות העבודה.

 

הפיתרון: "מקורות", באמצעות מרכזWaTech® , מקדמת יחד עם חברת "פילדביט" הישראלית את פיתוחה של מערכת תוכנה המבוססת על "משקפיים חכמים" ומציאות רבודה. המערכת מורכבת מאפליקציה אשר מדריכה את איש האחזקה בביצוע משימתו צעד-אחר-צעד באופן סימולטני, מציגה לו על גבי "המשקפיים החכמים" גם את השלבים השונים של הוראת העבודה, שרטוטי החשמל והוראות היצרן ומאפשרת הזנת מידע מהשטח - כל זאת בידיים חופשיות ופנויות לעבודה.

 

התוצאה: בחינה ראשונה מסוגה בעולם לשימוש ב"משקפיים חכמים" נערכת בימים אלה במתקני "מקורות", לצורך שיפור התפעול והאחזקה של מפסקי מיתוג מתח גבוה בהיקף נרחב. תוצאות הבחינה עשויות להביא למהפכה בשימוש ב"משקפיים חכמים" לתחומי אחזקה נוספים, בארגונים רבים בארץ ובעולם. זאת במטרה לשפר את איכות העבודה ולבצע טיפול מהיר בתקלות, תחת הוראות הבטיחות המחמירות ביותר.

 

זיהוי מוקדם של כשלים מכניים וחשמליים

 

הצורך: "מקורות" פועלת להפחית את העלויות הכספיות הנובעות מאירועי הפעלה ותחזוקה לא מתוכננים במתקני המים. מדובר באתגר משמעותי וכבד משקל בשוק המנועים החשמליים והגנראטורים, ש"מקורות" - על אלפי מתקני המים שמתפעלת הקבוצה בפריסה ארצית - מחויבת לו מעצם פעילותה הנרחבת באמצעות ציוד זה.

 

המשימה: ניטור והתראה בזמן אמת של כשלים מכניים וחשמליים במערכות תלת-פאזיות.

 

הפיתרון: "מקורות", באמצעות מרכז WaTech®, שיתפה פעולה עם חברת Phase 3 וערכה במתקניה פיילוט למערכת טכנולוגית ייחודית, לצורך הפחתת עלויות התפעול עקב כשלים מבניים וחשמליים במנועים ובגנראטורים. המערכת החדשנית מבוססת על חיישני זרם ואלגוריתם ייעודי, המספקים התראות בזמן אמת להתפתחות כשלים, תוך ניטור מתמשך של מצב הציוד ותפקודו. הפיילוט, שנערך לפני כשנתיים, הסתיים בהצלחה רבה ו"מקורות" רכשה כבר 20 יחידות ראשונות של המערכת, המותקנות בימים אלה במתקני המים השונים של הקבוצה.

 

התוצאה: "מקורות" עשויה לחסוך מאות אלפי שקלים בשנה כתוצאה מאיתור מוקדם של תקלות במנועים ובגנראטורים המופעלים במתקניה. בנוסף, הניסיון הרב שיצטבר בשטח יאפשר ל"מקורות" לשפר עוד יותר את יכולות המערכת של Phase 3, ובהתאם – להגדיל את היקף החיסכון הכספי.

 

בקרת כניסה/נעילה חכמה למתקני אספקת המים

 

הצורך: ל"מקורות" אתרים מרובים הפרוסים על פני שטח גיאוגרפי נרחב. אתרים אלו

כוללים לרוב ציוד רב יקר ערך ופוטנציאל גדול לגניבות וחבלות. מערכות הפתיחה והנעילה הסטנדרטיות המקובלות כיום באתרי "מקורות", כמו באתרי חברות תשתיות אחרות בעולם, מבוססות על כניסה/נעילה מכנית וחושפות את האתרים לאיומים רבים, ביניהם: פריצה, חבלה, חוסר יכולת שליטה ובקרה, ועוד.

 

המשימה: הטמעת מערכת כניסה/נעילה אלקטרונית חכמה למתקני אספקת המים.

 

הפיתרון: "מקורות" יזמה והובילה פרויקט לפיתוח מערכת לבקרת כניסה/נעילה מבוססת יישומונים לטלפונים חכמים, בשילוב מערכת מנעולים אלקטרוניים חכמים, תוצרת חברת Knock n`Lock Ltd הישראלית. מערכות התוכנה בפרויקט נכתבו על-פי אפיון מפורט וניתוח תהליכים וצרכים שבוצע ב"מקורות". הן מאפשרות למשתמשים המורשים לדווח על כניסה ויציאה ממתקני" מקורות" ללא התערבות חדרי הבקרה, זאת לצורך הפחתת עומסים בחדרי הבקרה ולצורך בקרה והגברת הביטחון במתקני החברה. מורשי הכניסה מצוידים במפתח אלקטרוני ייעודי וביישומון בקרת כניסה עבור מכשירי טלפון חכמים. בפתחי המתקנים מותקנים מנעולים אלקטרוניים חכמים עצמאיים, המתפקדים כיחידות נפרדות. מנעולים אלו מותקנים במספר מעגלי האבטחה במתקנים, לרבות שערי המתקנים, דלתות המבנים וארונות הציוד והתקשורת. הקשר בין המנעולים האלקטרוניים לשרתי ההרשאות והניהול מתבצע דרך יישומון בקרת הכניסה של מורשי המערכת. באופן זה נחסכות למעשה תשתיות התקשורת המסורתיות הנדרשות במתקני הקצה.

 

התוצאה: מרחב המרכז של "מקורות" יהווה אתר הדגמה ופיתוח של המערכת הטכנולוגית החדשנית לבקרת כניסה ונעילה של אתרים מרוחקים וניהול הרשאות כניסה. כמו כן "מקורות" תתמוך טכנולוגית בפיתוחים עתידיים נוספים של המערכות.

 

חיטוי באמצעות קרינת UV למי שתייה, למי קולחים ולתעשייה

 

הצורך: "שח"מ מקורות ביצוע בע"מ", מקבוצת "מקורות", מציעה ללקוחותיה מערכות מתקדמות לחיטוי מים וקולחים המבוססות על קרינת UV. מערכות אלו מפחיתות את הסיכון בקבלת תוצרי לוואי רעילים, כגון תרכובות כלורו-אורגניות, העלולים להיווצר במגע של כלור עם חומרים אורגניים במים. כמו-כן נמצאה קרינת UV כיעילה יותר מכלור.

 

המשימה: החדרת טכנולוגיית החיטוי על בסיס קרינת UV כפתרון האופטימאלי הן מבחינת איכות החיטוי ובריאות המשתמשים, הן מבחינת נוחות התפעול והאחזקה והן מבחינת איכות הסביבה והתקנים המחמירים.

 

הפיתרון: החיטוי, על-פי המערכות שמשווקות על ידי "שח"מ מקורות ביצוע" מושג, באמצעות פגיעה ב-DNA של האורגניזמים מחוללי המחלות (הפתוגנים השונים). פגיעה זו באה לידי ביטוי בחוסר יכולת להתרבות. במסגרת זו מספקת "שח"מ מקורות ביצוע" שירותי תכנון וביצוע של מערכות החיטוי באינטגרציה מלאה עם מערכות החשמל, פיקוד הבקרה והצנרת. אותן מערכות מותאמות לצרכיו ולדרישותיו של הלקוח ולאפליקציות השונות. הן כוללות רכיב המאפשר את ויסות עוצמת ההארה, בשיעורים של 30%-10%, בהתאם לספיקה ולאיכות המים, ועל-ידי כך מושג חיסכון אנרגטי משמעותי בתפעולן. בנוסף לחיסכון האנרגטי מבטיחות מערכות ה-UV נוחות בתפעול ובאחזקה, לרבות אפשרות החלפת נורות בצורה פשוטה ומהירה. כל המערכות עברו מבחני תיקוף בהתאם לתקנים המחמירים ביותר של הגופים המובילים בעולם: USEPA, DVGW, NWRI.

 

התוצאה: קבוצת "מקורות" מובילה ומקדמת את טכנולוגיות חיטוי המים והקולחים של הדור הבא. פעילותה המאומצת מבטאת את מחויבותה חסרת הפשרות למתן הפתרונות האמינים, הבטוחים והידידותיים ביותר בתחום הטיפול במים.

 

מערכת הכלרה אלקטרוליטית לייצור כלור הנמצא באופן טבעי במים

 

הצורך: להכלרה באמצעות מינון תמיסת סודיום היפוכלוריט למים יש מספר חסרונות. המרכזי שבהם הוא הצורך בשינוע חומר מסוכן באזורי מגורים ובאזורים בעלי רגישות ביטחונית. חסרונות נוספים באים לידי ביטוי בתלות בספק הכימיקלים, בצורך באחסון תמיסת ההיפוכלוריט באתר ובצורף בסילוק תמיסת היפוכלוריט/תמיסה שהתיישנה.

 

המשימה: הטמעת מערכת הכלרה אלקטרוליטית אשר מאפשרת ייצור כלור באתר עצמו מהכלורידים הנמצאים באופן טבעי במים, ללא תוספת כימיקלים חיצונית.

 

הפיתרון: "מקורות" עורכת בימים אלה פיילוט בהטמעת מערכת ההכלרה האלקטרוליטית של חברת CQM בתהליכי הטיפול במים. ייחודיותה של מערכת זו מתבטאת במנגנון ניקוי רציף ואוטומטי של האבנית מהאלקטרודות. מדובר במנגנון ניקוי מכאני רציף, שמבוסס על סיבוב הקתודות כנגד סכינים, תוך "גילוח" רציף של האבנית מהקתודות. הודות למנגנון זה נמנעת השְבתה תקופתית של המערכת על מנת לבצע ניקויים כימיים של האלקטרודות. מכאן שזמינות המערכת גבוהה יותר והצורך בשימוש בחומרים מסוכנים (חומצות לניקוי) אינו קיים. במקביל לזמינות הגבוהה יותר של המערכת, עלויות התפעול והאחזקה שלה נמוכות יותר. החיסכון בעלויות נובע מהיעדר הצורך בהיפוך קטבים בין האלקטרודות (בין האנודה לקטודה), דבר שמביא להארכת חיי האלקטרודות.

 

התוצאה: הפיילוט שעורכת "מקורות" עשוי להביא לבשורה חדשה בשימוש בכלור לחיטוי המים, בדגש על בטיחות התהליכים והתייעלות תפעולית.

 

מצע קטליטי להרחקת מנגן ממי קולחים המושבים להשקיה "מקורות" הגישה בקשה לרישום פטנט בגין סילוק מזהמים מהמים

 

הצורך: מי הקולחים המושבים להשקיה חקלאית תורמים רבות למשק המים. מִחזורם של מים אלה מאפשר הפניית מים שפירים יקרים לטובת משקי הבית. עם זאת, קיימים מספר גורמים בכל מפעל השבה העלולים להביא לסתימות במסננים או במערכות השקיה חקלאיות בעקבות השימוש במים המושבים. גורמים אלה נובעים מעצם מהותו של המפעל ומצורכי ההפעלה שלו. משורה של מחקרים שיזמה "מקורות" או שהייתה שותפה להם, במטרה למפות את אותם גורמים ולפעול באופן היעיל ביותר לצמצום תופעת הסתימות, נמצא כי ריכוזי המנגן במים של חלק מקידוחי ההפקה הם אחד הגורמים הדומיננטיים בפוטנציאל של גורמי הסתימה.

 

המשימה: הרחקת המנגן מהמים המושבים, לצורך צמצום תופעת סתימות במסננים או במערכות השקיה חקלאיות.

 

הפיתרון: מפעל השפד"ן מספק בכל שנה עד כ-170 מיליון מ"ק מי קולחים המושבים לחקלאות בנגב באיכות מעולה, הדומה למי שתייה. ממחקר שביצעה "מקורות" בשפד"ן נמצא כי הרוב המוחלט (למעלה מ-80%) של השכבה המצטברת על הדופן הפנימית במפעל "הקו השלישי לנגב" הוא חומר אי-אורגני (חומר שאין בו פחמן), שקרוב ל-60% ממנו הוא מנגן. שכבת המנגן שמצטברת בדופן הפנימית במפעל נובעת משילוב של תהליכים ביולוגיים וכימיים במי התהום באזור השפד"ן. בתוך כך נמצאה שכבה זו כמצע קטליטי (מזרז פעילות פיזיקו-כימית) יעיל מאוד בהרחקת מנגן או מתכות אחרות, כאשר מעבירים דרכה מים עשירים במנגן או במתכת אחרת. "מקורות" עורכת בימים אלה ניסויים במי קידוחי "הקו השלישי לנגב", לבחינת יעילות הרחקת המנגן באמצעות מצע קטליטי זה. לצורך כך פיתחה הקבוצה פיתרון טכנולוגי משולב, הכולל מערכות אוטומטיות, עם מגופים מפוקדים מחדר הבקרה וסנסורים המנטרים את מצב המים בכל אגן החדרה. בכך עושה "מקורות" שימוש בטכנולוגיות מתקדמות פרי פיתוחה, להרחקת מנגן מהמים המופקים במפעל "הקו השלישי בנגב" לצורך השבתם לשימושים חקלאיים.

 

התוצאה: "מקורות" מחויבת לאספקת מים ללקוחותיה באיכות מעולה. בעקבות פריצת הדרך הטכנולוגית בטיפול במי קידוחי "הקו השלישי לנגב", הנבחנת בימים אלה, הגישה הקבוצה בקשה לרישום פטנט בגין סילוק מזהמים מהמים.