שאלות ותשובות נפוצות

 
האם אני מקבל מים ממקורות? 
מקורות מספקת מים לעיריות ולישובים המחוברים אליה. לחלק מהעיריות והישובים יש מקורות מים בנוסף למים שהם מקבלים ממקורות. במקרה כזה התושב מקבל בברז תמהיל של מים ממקורות שונים, שחלקם מסופקים ממקורות וחלקם לא.
קרא עוד
 
כיצד בודקים את המים שלי, ומי עורך את הבדיקה? 
חברת "מקורות" מבצעת בדיקות כימיות ובקטריאליות במקורות המים ובכניסה לישובים.
בנוסף לכך, הרשויות המקומיות מבצעות את בדיקות המים בתחום הישובים וזאת בפיקוח משרד הבריאות. המרכיבים הכימיים נבדקים במקורות המים כל כמה חודשים עד כמה שנים, בהתאם לסוג החומר.
המים בכניסות ליישובים ובתוך הרשתות העירוניות נבדקים בתדירות התואמת את גודל האוכלוסייה. בכל מקום מבוצעת בדיקה, לפחות אחת לחודש וביישובים גדולים אפילו כל יום.
 
כיצד מטופלים מי השתייה שלי? 
בישראל עוברים כל מי השתייה טיפול בסיסי - חיטוי. טיפול זה בא להשמיד חיידקים ומיקרו-אורגניזמים אחרים, גורמי מחלות. המים העיליים מטופלים גם ע"י סינון, בדר"כ ע"י חול.
מי התהום נקיים בדרך כלל כשהם נשאבים מן האדמה, בגלל הסינון של מי הגשם דרך שכבות הקרקע, ובגלל המרחק הפיזי מגורמי הזיהום הנמצאים בפני הקרקע. בשל עובדה זו ניתן להעבירם תהליך חיטוי ללא טיפול נוסף. לעתים נדירות נדרש טיפול כדי לפתור בעיות מיוחדות.
 
האם אני יכול לבחור איזה מים אקבל בברז? 
כמויות המים הנשאבות מכל מקור מים נקבעות ע"י רשות המים, כתלות במאפיינים ההידרולוגיים של המקור בראייה ארוכת טווח. לא ניתן לבחור איזה מים לקבל. המים המגיעים לישובים הם לרוב תערובת של מס' סוגי מים כתלות בתפעול המערכת.
 
בפני מי אתלונן אם מי השתייה שלי אינם ראויים לשתייה? 
טלפן לרשות המקומית ודון עמה על בעייתך. סביר להניח שהרשות תשלח נציג לביתך כדי לעזור לך או להסביר את הגורם לבעיה ואת פעולות הרשות בנדון.
 
האם ניתן לקבוע את איכות המים על-פי מראם, טעמם או ריחם? 
מראם הצלול של מי הברז, מעיד על איכותם הטובה. ריח חלש של כלור עשוי לנבוע מחיטוי המים. עם זאת, מבוצעות בדיקות מעבדתיות לבדיקת נוכחות חיידקים וחומרים כימיים, שלא ניתן לחוש בהם כאשר הם בריכוז נמוך.
 
האם רצוי ומותר לשתות מי ברז? 
כן. מי השתייה בישראל, המסופקים דרך מערכות אספקת המים לתושבים, הם באיכות טובה ביותר. יש לזכור שבארצנו שתייה מרובה חיונית לבריאות, ומחיר כוס מים מבקבוקים כמחיר אלף כוסות מי ברז...
 
מהם מים מסוננים? 
מים מסוננים הם מים העוברים דרך מצע גרגרי (מיכל גדול המכיל חול אחיד ונקי, המיועד למטרה זו, או גרגירים טיבעיים אחרים). המעבר דרך נקבוביות המצע גורם לספיחה ולעצירה של חלקיקים שריחפו במים ולמניעת המעבר שלהם דרך המסנן.
מי הכנרת שסופקו בעבר במוביל הארצי , עברו תהליכי טיהור של הפתתה ושיקוע. כיום אותם המים עוברים גם סינון, ומתקבלים מים שהם טובים יותר מהמים שסופקו קודם לכן במוביל הארצי. גם לפני הפעלת מתקן הסינון עמדו המים בדרישות משרד הבריאות והיו ראויים לשתייה.
 
האם מים מסוננים טובים יותר ממי הברז הרגילים? 
מי הברז מורכבים מתערובות של מי תהום, מים מותפלים ומי כנרת.במי התהום ובמים מותפלים אין חלקיקים מרחפים, בשל תהליך הסינון בקרקע (של מי התהום) ובשל תהליך ההתפלה.
במי הכנרת, בהיותה אגם פתוח, היו בעבר תופעות של חלקיקים מרחפים שהגיעו למי הברז. חלקיקים אלה היו לרוב מעטים וקטנים מכדי שניתן יהיה לראותם בעין בלתי מזוינת, אך ניתן היה למדוד אותם במכשור מעבדתי.
בעקבות הפעלת מתקן הסינון, נעלמו לחלוטין החלקיקים ובכך התקבל שיפור של איכות המים המתקבלים בברזים.
 
איך אני יודע שאני מקבל מים מסוננים? 
במידה וקיבלת עד היום מי כינרת מהמוביל הארצי, תמשיך לקבל מי כנרת באיכות טובה יותר עקב היותם מסוננים.
 
הקודם|1|2|3|4|5|הבא